Ježdík obecný
Ježdík je rozšířen jen v některých oblastech. Ježdík je vysloveně hlubinná ryba, rozšířená v širokých teplejších a klidně tekoucích vodách. Ježdík se zdržuje v hlubších, klidných místech nad jezy, v bočních zátočinách a jámách ve dně řečiště s tvrdým štěrkopísčitým dnem.
Kdy na ně:
Od jara do podzimu, výjimečně i koncem zimy. Příhodně jsou pošmourné dny. Za šera přestává ježdík brát.
Náčiní:
Jemný proutek, vlasec o tloušťce 0,15-0,20, háček 6-8 (menší ne, protože bychom měli práci s vyprošťováním háčků z jícnu), lehký splávek, zátěž podle stavu vody a proudu.
Jak na ně:
Na plavanou s nástrahou u dna nebo na položenou se zátěží a splávkem.
Nástrahy:
Živočišného původu, především žížaly, larvy hmyzu, patentky, bílí červi a kousky masa (nudličky velikosti hnojného červa).
Ostatní:
Ježdík žije v menších houfech, je velice žravý, neopatrný a důvěřivý k nástraze, má důrazný záběr. Je třeba ihned zasekávat, jinak nástrahu zhltne do jícnu. Protože nedorůstá větší delky (10-15 cm) a obírá nástrahy připravené na jiné druhy ryb, není u rybářů mnohde oblíbený. Ježdík je výborná nástražní ryba na úhoře, candáty, vezme ho i štika a sumec. Hřbetní ostnatou ploutev není třeba ostřihovat. Není dravec, který by se živil rybkami. Maso má velmi dobré, polévka z ježdíků je specialita. Ježdík je velmi vděčná rybka pro začátečníky, poskytuje potěšení z hojnosti záběrů. Zlobí-li nás jejich braní, přemístíme se raději jinam.