Recepty

 

  Sbíráme recepty od známých, příbuzných, kamarádek, tetiček, babiček, na návštěvách, vystřihujeme recepty z novin a časopisů, sbíráme nejrůznější kuchařky, kombinujeme, upravujeme, pozměňujeme podle vlastní chuti a poslední dobou nacházíme inspiraci i na internetu. Chceme se s Vámi o pár dobrých nápadů rozdělit.

 

 

Rádi používáme různé druhy kořeníbylinky jak sušené, tak čerstvé.

 

Bobkový list - vavřín je vodný do různých vývarů, omáček a koncentrátů. Tmavozelené listy jsou více aromatické.

Hřebíček je aromatické koření v malém množství vhodné ke zvěřině, do paštik a omáček. Také nesmí chybět ve svařeném víně nebo punči.

Jalovec jsou černé kuličky nasládlé a palčivé chuti, jejich aroma zvýšíte když je rozdrtíte. Jsou vhodné do polévek a omáček, hlavně k rybám, tmavým masům a zvěřině.

Kari je směs 10 - 30 druhů koření. Pochází z Indie a má žlutou barvu. Používá se na ryby, drůbež, do polévek a na různé přílohy.

Kmín má v české kuchyni všestranné využití , jak celý tak drcený.

Majoránka má silnou aromatickou a kořenovou chuť. Je vhodná do polévek, některých omáček, při přípravě tučnějších pokrmů a do bramborových jídel. Nikdy ji nepoužívejte současně s oregánem.

Muškátový květ se používá do polévek, bílých omáček, paštik a nádivek. Rychle ztrácí aroma.

Nové koření jeho kuličky mají skořicově ostrou chuť a používají se do různých vývarů, omáček a výpeků.

Oregáno je velmi aromatické. Je vhodné do tomatových jídel, k pernaté zvěři, drůbeži a k mořským rybám.

Paprika jako mletý červený prášek je vhodný do omáček a polévek. Při tepelné úpravě je nutné dát pozor, aby nezhořkla.

Pepř je nejpoužívanější koření. Nejznámější druhy jsou černý, bílý, zelený a černý. Používá se celý, mletý, drcený a naložený v nálevu.

Šafrán je zřejmě nejdražší koření na světě. Vhodný do vývarů, polévek, omáček, k rybám, ke korýšům k jehněčímu masu a drůbeži.

Zázvor ať čerstvý kořen, nebo sušený prášek, má nasládlou pálivou  ostrou chuť. Používá se jak do sladkých, tak slaných jídel.

 

 

Bazalka je bylina velmi intenzivní vůněa charakteristické chuti, je vhodná k rybám, drůbeži, jehněčímu masu, do salátů a především k rajským jablíčkům. Má posilující účinky na srdce a žaludek.

Kopr je aromatická bylinka,která se používá hlavně pro přípravu ryb a mořských plodů, je také vhodná do salátů, polévek a omáček. Podporuje chuť k jídlu a využívá se pro zdobení.

Koriandr je dosti aromarický, a proto se používá velice úsporně. Hodí se do polévek, salátů, k rybám, korýšům a bílému masu. Říká se, že přináší nesmrtelnost.

Libeček je velká bylina s aromatickou chutí připomínající celer. Používá se do polévek, omáčeka je vhodná ke všem druhům masa.

Máta se využívá hlavně pro cukrářské výrobky, ale je vhodná v malm množství i do salátů, její mentolová chuťozvláštní i některá cizokrajná jídla.

Meduňka je bylinka s chutí připomínající citron, ale bez jeho kyselosti. Hodí se k rybám, bílému masu, do polévek salátů a do omáček. Je velmi dekorativní.

Pažitka je velmi používaná bylinka s trubičkovými listy. Má jemnou cibulovou chuť a podobné využití jako pertželka. Je velmi vhodná ke zdobení pokrmů. Podporuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu.

Petrželka je snad nejpoužívanější bylinka v české kuchyni, která se hodí do polévek, omáček a ke všem druhům mas. Má vysoký obsah vitamínu C.

Rozmarýn má tvrdé jehličkové lístečky s velmi aromatickou vůní. Je vhodný do omáček, ke zvěřině, k drůbeži, k jehněčímu a k hovězímu masu. Má se používat střídmě, i když prý stimuluje krevní oběh.

Šalvěj má velmi aromatickou vůni a lehce nahořklou chuť. Měla by se používat pouze čerstvá. Je vhodná k rybám, drůbeži, zvěřině, telecímu masua do těstovin. Prý pomohla Saxáně.

Tymián je keříková rostlinka s intenzivní vůní a nahořklou chutí. Je vhodný ke zvěřině, k drůbeži, k jehněčímu a také do bramborových jídel.