Recepty
Sbíráme recepty od známých, příbuzných, kamarádek, tetiček, babiček, na návštěvách, vystřihujeme recepty z novin a časopisů, sbíráme nejrůznější kuchařky, kombinujeme, upravujeme, pozměňujeme podle vlastní chuti a poslední dobou nacházíme inspiraci i na internetu. Chceme se s Vámi o pár dobrých nápadů rozdělit.
Rádi používáme různé druhy koření a bylinky jak sušené, tak čerstvé.
Bobkový list - vavřín je vodný do různých vývarů, omáček a koncentrátů. Tmavozelené listy jsou více aromatické.
Hřebíček je aromatické koření v malém množství vhodné ke zvěřině, do paštik a omáček. Také nesmí chybět ve svařeném víně nebo punči.
Jalovec jsou černé kuličky nasládlé a palčivé chuti, jejich aroma zvýšíte když je rozdrtíte. Jsou vhodné do polévek a omáček, hlavně k rybám, tmavým masům a zvěřině.
Kari je směs 10 - 30 druhů koření. Pochází z Indie a má žlutou barvu. Používá se na ryby, drůbež, do polévek a na různé přílohy.
Kmín má v české kuchyni všestranné využití , jak celý tak drcený.
Majoránka má silnou aromatickou a kořenovou chuť. Je vhodná do polévek, některých omáček, při přípravě tučnějších pokrmů a do bramborových jídel. Nikdy ji nepoužívejte současně s oregánem.
Muškátový květ se používá do polévek, bílých omáček, paštik a nádivek. Rychle ztrácí aroma.
Nové koření jeho kuličky mají skořicově ostrou chuť a používají se do různých vývarů, omáček a výpeků.
Oregáno je velmi aromatické. Je vhodné do tomatových jídel, k pernaté zvěři, drůbeži a k mořským rybám.
Paprika jako mletý červený prášek je vhodný do omáček a polévek. Při tepelné úpravě je nutné dát pozor, aby nezhořkla.
Pepř je nejpoužívanější koření. Nejznámější druhy jsou černý, bílý, zelený a černý. Používá se celý, mletý, drcený a naložený v nálevu.
Šafrán je zřejmě nejdražší koření na světě. Vhodný do vývarů, polévek, omáček, k rybám, ke korýšům k jehněčímu masu a drůbeži.
Zázvor ať čerstvý kořen, nebo sušený prášek, má nasládlou pálivou ostrou chuť. Používá se jak do sladkých, tak slaných jídel.
Bazalka je bylina velmi intenzivní vůněa charakteristické chuti, je vhodná k rybám, drůbeži, jehněčímu masu, do salátů a především k rajským jablíčkům. Má posilující účinky na srdce a žaludek.
Kopr je aromatická bylinka,která se používá hlavně pro přípravu ryb a mořských plodů, je také vhodná do salátů, polévek a omáček. Podporuje chuť k jídlu a využívá se pro zdobení.
Koriandr je dosti aromarický, a proto se používá velice úsporně. Hodí se do polévek, salátů, k rybám, korýšům a bílému masu. Říká se, že přináší nesmrtelnost.
Libeček je velká bylina s aromatickou chutí připomínající celer. Používá se do polévek, omáčeka je vhodná ke všem druhům masa.
Máta se využívá hlavně pro cukrářské výrobky, ale je vhodná v malm množství i do salátů, její mentolová chuťozvláštní i některá cizokrajná jídla.
Meduňka je bylinka s chutí připomínající citron, ale bez jeho kyselosti. Hodí se k rybám, bílému masu, do polévek salátů a do omáček. Je velmi dekorativní.
Pažitka je velmi používaná bylinka s trubičkovými listy. Má jemnou cibulovou chuť a podobné využití jako pertželka. Je velmi vhodná ke zdobení pokrmů. Podporuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu.
Petrželka je snad nejpoužívanější bylinka v české kuchyni, která se hodí do polévek, omáček a ke všem druhům mas. Má vysoký obsah vitamínu C.
Rozmarýn má tvrdé jehličkové lístečky s velmi aromatickou vůní. Je vhodný do omáček, ke zvěřině, k drůbeži, k jehněčímu a k hovězímu masu. Má se používat střídmě, i když prý stimuluje krevní oběh.
Šalvěj má velmi aromatickou vůni a lehce nahořklou chuť. Měla by se používat pouze čerstvá. Je vhodná k rybám, drůbeži, zvěřině, telecímu masua do těstovin. Prý pomohla Saxáně.
Tymián je keříková rostlinka s intenzivní vůní a nahořklou chutí. Je vhodný ke zvěřině, k drůbeži, k jehněčímu a také do bramborových jídel.